stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,15:00:47HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-73

 

               سی امین گردهمایی سرای فردوسی                           موضوع: زادروز فردوسی، جشن مهر

              مکان: بولوار تلویزیون، سالن ساپکو                                   زمان: پنجم دی ماه 1393

 

پنجمین روز دیماه، ماه جشنهای ایرانی، سی امین گردهمایی میان فصلی سرای فردوسی برگزار شد. این بار بهانه همایش زادروز حکیم ابوالقاسم فردوسی و یلدای باستانی بود.

 دکتر یاحقی با ذکر مناسبتهای این ماه و تبریک آنها و البته تسلیت به مهندس یزدان بخش به علت فوت برادر گرامیشان سخنان خود را آغاز کرد. مدیر سرای فردوسی از به زیر چاپ رفتن گاهشمار سال 94 خبر داد، گاهشمار فردوسی حدود نیمه بهمن ماه آماده توزیع خواهد بود. همچنین به آغاز ثبت نام ترم جدید جلسات هفتگی فرهنگسرا اشاره کرد. در این ترم علاوه بر کلاسهای ترم گذشته نگارگری و خطاطی در شاهنامه را نیز خواهیم داشت. این عضو فرهنگستان ادب فارسی از نویدهایی که از طرحهای عمرانی آرامگاه فردوسی به گوش می‏رسد ابراز خشنودی کرد و برای دست اندرکاران میراث فرهنگی که در این همایش نیز مشارکت داشتند آرزوی موفقیت کرد.

 آقای سیدی سخنرانی بعدی با عنوان«بار دیگر زادروز فردوسی» را ارائه کرد. وی به مقالۀ شادروان شاهپور شهبازی که در پاژ 14-13 به چاپ رسیده بود اشاره کرد، در این مقاله زادروز فردوسی بر اساس اشعار شاهنامه اولین آدینه بهمن ماه سال یزدگردی بوده استد که برابر با 24 دسامبر سال 904 میلادی، 16 ربیع الاول هجری قمری و درنهایت 3 دیماه خورشیدی در تقویم جلالی ست. این روزها هر کدام میلاد یکی از پیامبران الهی هم هست. حضرت مسیح در 24 دسامبر متولد شدند و میلاد پیامبر اسلام نیز 17 ربیع الاول است که می تواند دلیل خوبی برای گرامیداشت هر چه بیشتر این روز شود. مدیر فرهنگی آرامگاه فردوسی همچنین از برنامه‏هایی که روز چهارشنبه 3 دی در آرامگاه برپا شد یاد کرد از جمله: گشودن دربهای آرامگاه بر روی عموم و گلباران مقبره حکیم طوس با همت میراث فرهنگی، همچنین اظهار امیدواری کرد این سنّت حسنه در سالهای آینده نیز ادامه یابد.

دکتر فرزانه بهار مسئولیت یادکرد آیین باستانی ایران زمین یعنی یلدای خجسته را برعهده گرفته بود. سخنرانی وی با عنوان «یلدا، میلاد مسیح، بزرگداشت تولد مهر» در بیان علت برگزاری این جشن در شب انقلاب زمستانی نیمکره شمالی، مصادف با بلندترین شب سال، بود. پیروان آیین مهر و میترا برای ستایش خورشید مهر آفرین در این شب گرد هم می آمدند تا برای تولد نور دعا کنند.  اما میلاد حضرت مسیح یا همان کریسمس نیز که ترجمۀ میلاد مهر است با آیین میتراییسم مشابهاتی دارد؛ در نقاشیهای کلیسای سن آپولینار در ایتالیا که ازقرن 6 میلادی برجای مانده تصویر سه مغ ایرانی هست که مُر، کُندر و طلا را برای هدیه به مسیح تازه متولد شده در دست دارند هرچند با گذشت زمان این داستان کمرنگ شده اما میتواند بیانگر تاثرهایی باشد که مسحیت از آیین میترا گرفته است و هنوز هم میتوان در عقاید مسیحیت ردپای آن را دید.

یکی دیگر از سخنرانیهای جالب توجه این نشست را دکتر گاراژیان با عنوان «خاستگاه شرقی اسطوره های شاهنامه» ارائه داد. وی پس از برشمردن سه بخش اسطوره ای (کیومرث تا فریدون)،پهلوانی (کاوه تا مرگ رستم) و تاریخی (اسکندر و حمله اعراب به ایران) شاهنامه اذعان داشت که می‏توان این بخشها را برابرعصار باستانشناسی دانست و با خوانش روایی این داستانها معادلهای عینی ای را در باستانشناسی به دست داد. از سال 1960  مطالعات باستانشناسی در حوزه  ایران شرقی یعنی جغرافیای شاهنامه در پی کشف تمدن در آنها آغاز شده است. در سه ناحیه کویته پاکستان، شهر سوخته و مرو ترکمنستان این مطالعات جریان داشته است. یافته هایی که از جیرفت و سایر مناطق مورد کاوش حتی در خراسان امروز به دست آمده نشان از تمدن ندارد زیرا بناهای یادمانی و خط و کتابت در آن یافت نشده اما آثار گذار را به خوبی می توان دید. یافته هایی که باقیمانده از عصر مفرغ یعنی حدود 2100 تا 1950 پیش از میلاد هستند میتوانند دلالت بر کوچ و جنگی بزرگ داشته باشند همانی که شاهنامه و خدای نامه های قبل از آن با عنوان تقسیم کشور میان فرزندان فریدون یعنی سلم و تور و ایرج یاد کرده اند.

سخنران پایانی این همایش نیز دکتر ماهوان بود. «نگاره های شاهنامه در لیدن و کمبریج» موضوع صحبت او بود. خانم ماهوان که فرصت مطالعاتی در دانشگاه های لیدن هلند و کمبریج گذرانده بود به ارائه گزارشی از آن پرداخت. این دست آوردهای عالی که خود جای چندین سخنرانی را داشت به چند بخش تقسیم شده بود. معرفی این دانشگاه و هدف او از این سفر که همان مطالعه بر روی مینیاتورهایی بود که از شاهنامه فردوسی به جای مانده است نخستین بخش سخنرانی بود. «شاهنامه پرژکت» یک پروژه وسیع بود که به جمع آوری تمام نسخ تصویری شاهنامه از اروپا تا استرالیا پرداخته و با صرف هزینه های میلیون دلاری حدود بیست هزار نگاره از 500 نسخه شاهنامه را یافته است. در بخش شاهنامه نگاری از 50 موزه ای که تصاویری از شاهنامه های مصور دارند نام برد. این تصاویرقدمتی تقریبا برابر با شاهنامه دارند. با نمایش نقشهایی که از رستم اسطوره ای پیش از سرایش شاهنامه در پنجکنت تاجیکستان موجود است و رستمی که در سال 840 هجری ترسیم شده و حتی تصاویر امروزی او به ابعاد این هنر پراخت. بخش سوم نیز اقداماتی بود در راستای معرفی زبان فارسی از جمله بزرگداشتی که دانشجویان فارسی زبان دانشگاه هلند در روز فردوسی  برای این حکیم فرزانه برگزار کرده بودند. دکتر ماهوان همچنین با اشاره به میدان رامبراند در هلند که با مجسمه هایی از نقاشی معروف او به نام «نگهبان شب» آراسته شده و فضایی شاعرانه ای به این خیابان آمستردام داده است، گفتند جای چنین اقداماتی برای راوی اسطوره های ایران، ابوالقاسم فردوسی، خالیست. کاری که اروپایان می کنند خلق نماد از هنر هنرمندانشان است و این اجهافی ست که ما در حق شاهنامه فردوسی کرده ایم.

دو غزل زیبای آقای سرسالاری در ستایش ایران عزیز با استقبال حضار روبه رو شد.

                                   هرکجا باشم چه فرقی می کند ختم کلام      من فقط ایرانیم ایرانیم ایرانیم

آواز دلنشین آقای قاسمی زاده و هنر آقایان تهرانی و زنگنه که با تار و دف و صدای خود هیجان و شوری در سالن به پا کردند برنامه هنری بخش اول همایش بود. در بخش پایانی نیز دو معلم بزرگوار ترانه های مرحوم نوری را به فراخور حال تقدیم حاضران نمودند.

 

 HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس