stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:44:12HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-72

 

                       بیست و نهمین گردهمایی سرای فردوسی                                موضوع: حافظ ـ غدیر ـ فردوسی

                       مکان: بولوار تلویزیون، سالن ساپکو                                            زمان: بیستم مهر 1393

 

بیست و نهمین همایش میان فصلی سرای فردوسی که از این پس دیگر «مؤسسة فرهنگی سرای فردوسی» نامیده شده است، در ساعت 17 روز یکشنبه 20 مهر برگزار گردید. تقارن ماه مهر و ماه حج حجم مناسبتهای این همایش را افزایش داده بود از روزهای گرامی داشت مولانا وحافظ و فردوسی تا اعیاد قربان و غدیر و جز آن. دکتر یاحقی پس از ذکر این مناسبتهای خجسته بر تغییر نام فرهنگسرا به « موسسة فرهنگی سرای فردوسی» تأکید کردند همچنین ضمن تشکر از لطف 9 سالۀ خانواده دکتر شهیدی اشاره کردند که دفتر فرهنگسرا از این پس از سه راه ادبیات به واحد دوم فرهنگسرا (ساختمان دکتر مینو)» واقع در انتهای بلوار معلم منتقل می شود.  مدیر فرهنگسرا با  معرفی بسته قصه‏ های شاهنامه که با همکاری فرهنگسرا و موسسه نیکوکاری مهندس شادی یزدان بخش تهیه شده و آماده عرضه است،  سخنان خود را پایان دادند و از واقعه تلخ درگذشت استاد پورعطایی و تأثیری که آن روان شاد در احیای موسیقی سنتی خراسان داشت، یاد کردند.

دکتر مقصودی مترجم و محقق  نام آشنا و ومدرس جلسات حافظ شناسی فرهنگسرا از حافظ با عنوان «فردوسی غزل» سخن گفتند و از دِینی که این برادر کوچکتر به برادر بزرگتر و پهلوان خود « فردوسی» دارد یادکردند؛ مدیر جلسات حافظ خوانی چهارشنبه های فرهنگسرا به برداشت عاشقانه و رندانه‏ای که حافظ از پادشاهان و پهلوانان پروده قلم فردوسی داشته است، اشاره کردند و با خواندن قسمتهایی از مثنوی «ساقی نامه» حافظ، آن را سرشار از روح فردوسی خواندند  با این تفاوت که فردوسی شاعر یک قوم وملت است اما حافظ به هیچ مرزی محدود نیست. دکتر مقصودی همچنین از تأثیری که شعر حافظ بر زندگی معنوی و ارتباطات مادی ما دارد سخن گفتند.

سخنران بعدی همایش دکتر پاپلی یزدی بودند. ایشان طی بیانات شیوایشان ارتباط زیبایی بین شاهنامه و غدیر برقرار کردند. سخنان ایشان با عنوان « بر ساحل غدیر» با اشاره به روزگار سرایش شاهنامه ، خفقان و مخالف کُشیهای قرن چهارم هجری آغاز شد و با مقایسه اشعار معروف فردوسی در تجلیل از خرد و دانش که مطابق فرمایشات پیامبر و حضرت علی از اهم مسائل است،  شجاعت و استراتژی فردوسی در مقابله با این اوضاع را تحسین کردند. به گفته نویسنده شازده حمام، نسخه و استراتژی فردوسی در مقابله با حکومت فاشیستی آن زمان همان دستورات الهی و تعالیم پیامبر و شعار آزادی خواهی بود .

اولین قسمت از اجرای موسیقی مقامی خراسان توسط گروه البرز از تربت جام شوری به سالن بخشید و این هنرمندان به یاد مرحوم پورعطایی دو قطعه نوایی و علی (ع) را اجرا کردند.

به مناسبت هشتادمین سالگرد افتتاح آرامگاه فردوسی، مدیر فرهنگی آرامگاه فردوسی از تاریخچه بنای آرامگاه صحبت کردند. ایشان با به نمایش گذاشتن تصاویری از مراحل ساخت آرامگاه و اقداماتی که استاد طاهرزاده بهزاد و دیگران در آن زمان انجام دادند تا بنایی شایسته این حکیم فرزانه را در جشن هزاره ی فردوسی(مهرماه 1313) برافرازند، سخن گفتند همچنین از میهمانان بزرگی که درست هشتاد سال پیش در در چنین روزهایی در آرامگاه فردوسی حضور داشتند، یادکردند. آقای سیدی این جشن هزاره  را دلیل اصلی ساخت و سازها و تحولات شگرف مشهد طی سالهای 1305 تا 1313 عنوان کردند باید دانست که احداث بیمارستان امام رضا و فلکه حرم واولین هتل شهر به این مناسبت بوده است.

آقای قاسمی زاده خواننده خوش صدای شهر جمع را به غزل « زان یار دلنوازم شکریست با شکایت» در دستگاه ماهور میهمان کردند.

آخرین سخنران همایش مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بود. آقای لباف خانیکی پس از قدردانی از زحمات مهندسین و هنرمندانی که در پیدایش آرامگاه فردوسی نقش داشتند و تشکر ویژه از دکتر دانشدوست به ارائه گزارش شورای احیای طوس پرداختند. بیان اتفاقاتی که از سال 74 طی ساماندهی عرصۀ طوس پیش آمد، تا امسال که بالاخره در مرداد ماه نشست شورا انجام شد بخشی از صحبتهای آقای لباف بود. قسمت مسرّت بخش سخنان آقای لباف بیان دستاوردهای این نشست بود. از جمله طرح پیشخوان 5 هکتاری آرامگاه که در ورودی آرامگاه و در زیر زمین احداث خواهد شد و اعتبار لازم جهت تملک املاک موجود در محدوده شهر تاریخی طوس و... بود.

 اجرای برنامه آیینی کاشت و داشت و برداشت، توسط گروه البرز پایانی دل انگیز را برای این همایش رقم زد.  

 HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس