stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:43:05HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-71

 

                                  بیست و هشتمین گردهمایی سرای فردوسی                     موضوع: «دانش و آزادگی»

 

                                  مکان: بولوار تلویزیون، سالن ساپکو                                      زمان: هفدهم مردادماه 1393

 

           

راشد آزادگی، محصل دانش نکوداشت استاد محمدرضا راشدمحصل در مشهد برگزار شد

همایش نکوداشت دکتر محمدرضا راشدمحصل با سخنرانی جمعی از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های کشور در مشهد برگزار شد. 

 بازگو رمزی از آن خوش‌حال‌ها 

به گزارش شهرآرا، بیست‌وهشتمین گردهمایی میان‌فصلی فرهنگ‌سرای فردوسی با عنوان «دانش و آزادگی» ویژه نکوداشت استاد دکتر محمدرضا راشدمحصل، پژوهشگر نام‌دار و استاد پیش‌کسوت دانشگاه فردوسی مشهد، عصر جمعه ١٧مرداد١٣٩٣ در مشهد برگزار شد. در این همایش که به همت فرهنگ‌سرای فردوسی و مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد تدارک دیده شده بود، تنی چند از استادان دانشگاه‌های فردوسی مشهد، تربیت‌معلم تهران، بیرجند، تبریز و ارومیه سخنرانی کردند و کتاب «دانش و آزادگی» رونمایی شد. 

دکتر محمدجعفر یاحقی، مدیر فرهنگ‌سرای فردوسی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ابتدای این مراسم با بیان اینکه دکتر محمدرضا راشدمحصل نماد دانش و آزادگی است، گفت: این استاد عاشق کتاب است و یکی از کارهای همیشگی‌اش اهدای کتاب به دانشجویان، دوستان و اطرافیان است؛ بی‌تردید خانواده دکتر راشدمحصل و همه آن‌هایی که او را می‌شناسند، باید شکرگزار وجود او باشند. 

در ادامه، دکتر عبدالرحیم قنوات، رئیس حوزه ریاست دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: دانشکده ادبیات و علوم انسانی در میان دانشکده‌های دانشگاه فردوسی مشهد جایگاه ویژه‌ای دارد و شخصیت‌های بزرگی را پرورش داده است که در عرصه علم و عمل نامور شده‌اند و جایگاه این دانشکده به‌قول ابوالفضل بیهقی «از لونی دیگر است»؛ دکتر راشدمحصل نیز یکی از افتخارات دانشگاه فردوسی مشهد است که بخشی از فعالیت‌های علمی‌اش را در دانشکده ادبیات و علوم انسانی انجام داده است.

 

سخنران بعدی این همایش دکتر عباس ماهیار، استاد دانشگاه تربیت‌معلم تهران بود که در سخنانی ابراز داشت: وقتی از بزرگان فرهنگ و ادب گذشته ایران مانند ابوریحان و فردوسی و... یاد می‌کنیم، باید بدانیم که آن‌ها «راشدمحصل»های زمان خود بوده‌اند و نیز باید بدانیم که ما نیز در روزگار خودمان استاد راشدمحصل را داریم که برای ما جاودانه است. 
دکتر محمد بهنام‌فر، استاد دانشگاه بیرجند، سخنران بعدی بود که گفت: من وصف‌حال خود در برابر دکتر راشدمحصل را از زبان مولانا می‌گویم که «این زمان جان دامنم برتافته است/ بوی پیراهان یوسف یافته است/ از برای حق صحبت سال‌ها/ بازگو رمزی از آن خوش‌حال‌ها/ تا زمین و آسمان خندان شود/ عقل و روح و دیده صدچندان شود...»
 
پس از آن، نوبت به دکتر چنگیز مولایی، استاد دانشگاه تبریز رسید. وی گفت: با اینکه سال‌ها از حضور دکتر راشدمحصل در دانشکده ادبیات تبریز می‌گذرد، اما هنوز یاد دانش و آزاداندیشی این استاد زنده است و ما هنوز با این یادگارهای ارجمند دکتر راشدمحصل در دانشگاه تبریز به‌سر می‌بریم.
 

در این همایش دکتر سجاد آیدنلو، استاد دانشگاه ارومیه نیز با عنوان «نکته‌ای در بیتی از داستان رستم و سهراب» سخنرانی کرد و به ارائه نتایج پژوهش خود درباره بیت «تو را باشد ار بازجویی سپاس/ بباید به پاداش نیکی‌شناس» از شاهنامه فردوسی پرداخت. 

شعرخوانی استاد علی باقرزاده‌بقا و محمد عندلیب، اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی ایرانی توسط استاد کیوان ساکت و شاهنامه‌خوانی ستاره سعادتی (نوجوان شاهنامه‌خوان از آغاجری) از دیگر بخش‌های همایش «دانش و آزادگی» بود. 


در ادامه، دکتر سلمان ساکت، عضو گروه زبان و ادبیات فارسی و رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد درباره کتاب «دانش و آزادگی» سخنانی گفت و این کتاب با حضور مولفان و استاد راشدمحصل رونمایی شد.
 
پایان‌بخش این همایش نیز سخنرانی دکتر محمدرضا راشدمحصل بود. وی با تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان این همایش، به‌طور ویژه از دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تشکر کرد که در هنگام بیماری دکتر راشدمحصل دو بار به عیادتش رفته است.

 

 تجلی نیم‌قرن پژوهش و تجربه 

کتاب «دانش و آزادگی (ارج نامه استاد دکتر محمدرضا راشدمحصل) به درخواست و اشراف محمدجعفر یاحقی، سلمان ساکت و آرش اکبری‌مفاخر در ٧٨٦صفحه توسط انتشارات سخن منتشر و به علاقه‌مندان عرضه شده است. 
این کتاب در برگیرنده ٤٦مقاله در موضوعات مختلفی همچون ادبیات ایران باستان، شاهنامه‌پژوهی، عرفان و حکمت، متن‌پژوهی، بلاغت، هنر و تاریخ ایران از استادان و پژوهشگران سراسر کشور است. در ابتدا نیز سالشمار زندگی و خدمات علمی استاد راشدمحصل آمده و کتاب‌ها و مقالات استاد معرفی شده است.
 

در مقدمه کتاب «دانش و آزادگی» که به قلم گردآورندگان نوشته شده، آمده است: «دانش و آزادگی در وجود این مرد به‌نحوی همراه و یگانه شده است که تفکیک یکی از دیگری میسر نیست. دکتر راشدمحصل در طول فعالیت‌های علمی و اجرایی خود، چه در گروه زبان و ادبیات فارسی، چه در مرکز خراسان‌شناسی و چه در فرهنگ‌سرای فردوسی هیچ‌گاه در برابر خدمتی که با تمام وجود و از سر اخلاص انجام داده، مطالبه که هیچ، حتی توقع ضمنی مابه ازائی هم نداشته است؛ اگر چیزی می‌دادند، با بی‌میلی و بزرگ‌منشی احترام‌انگیزی می‌گرفت و بخش عمده آن را صرف خرید کتاب و اهدا به دانشجویان مستعد و همکاران علاقه‌مند و کتابخانه‌های نیازمند می‌کرد. دانشوران روزگار ما کم نیستند، آزادگانی هم کم‌وبیش پیدا می‌شوند، اما آن‌ها که دانش و آزادگی توامان در وجودشان به بار نشسته باشد، سیمرغ‌اند و کیمیا.» 
همچنین در مقاله «جان به فدای عاشقان» که به قلم اصغر ارشادسرابی نوشته شده، درباره دکتر راشدمحصل تصریح شده است: «اطلاعات او در پهنه شعر و ادب کهن و تاریخ اجتماعی ایران، گسترده و شنیدنی است... تجلی علمی او بیشتر در مباحث عرفانی و آثار حماسی و نکته‌سنجی‌هایش نتیجه نیم‌قرن پژوهش و تجربه است... احاطه استاد بر علوم قرآنی، احادیث و آثار عرفانی و چیرگی بر منابع و محتوای دیوان شاعران و آثار نویسندگان کهن، کلاس درس دکتر راشدمحصل را شیرین کرده است...»
 

در وبلاگ مشاهیر خراسان جنوبی استاد راشد محصل را اینگونه معرفی کرده است؛ دکتر محمدرضا راشد محصل در خردادماه سال ۱۳۱۵ هجری شمسی در خانواده‌ای روحانی در روستاي افضل آباد ماژان از توابع خوسف بيرجند متولد شد. وی پس از اتمام تحصیلات مقدمانی در بیرجند در۱۳۳۳ به خدمت فرهنگ درآمد و پس از طی دوره‌های عالی تحصیلی در سال ۱۳۵۳ مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی را گرفت.

دکتر راشد محصل در کارنامه‌اش سابقه همكاري با فرهنگستان زبان ايران، عضو هيأت علمي دانشگاه جندي‌شاپور اهواز (شهيد چمران فعلي)، همكاري با شوراي كتاب كودك، تدوين دايره المعارف (قاموس)، تدريس در دانشگاه تبريز، همكاري با دانشكده ادبيات مشهد و دانشگاه بيرجند، عضو هسته قطب علمي فردوسي‌شناسي و عضو هيأت مديره فرهنگسراي فردوسی را دارد.

گفتنی است؛ دکتر محمدرضا راشدمحصل، استاد ٧٨ساله زبان و ادبیات فارسی است که در دانشگاه‌های مشهد و تهران به تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی پرداخته و در دانشگاه‌های اهواز، تبریز، مشهد و بیرجند تدریس کرده است. 
از این استاد برجسته خراسانی تا کنون کتاب‌هایی همچون «آذرخش دیرپای سهروردی»، «پرتوهایی از قرآن و حدیث در ادب فارسی»، «داستان گشتاسپ در دو نگاه»، «شاهنامه‌پژوهی»، «خیام‌شناخت»، «عطارشناخت»، «از شوکتی تا دولتی»، «چون من در این دیار»، «شاهنامه جلوه‌گاه روح ملی»، «نام‌شناخت توصیفی منظومه‌های دینی فارسی»، «فرهنگ خرد در شاهنامه» و ده‌ها مقاله علمی در حوزه‌های حماسه‌پژوهی، عرفان و حکمت اسلامی و... منتشر شده و به علاقه‌مندان عرضه شده است.
 

یوسف بینا 

 

 HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس