stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:42:49HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-68

          بيست‌وپنجمين همايش ميان‌فصلي فرهنگ‌سراي فردوسي                 موضوع: آیینه بقا «نکوداشت استاد علی باقرزاده»

         مکان: بولوار تلویزیون، سالن ساپکو                                                       زمان: هفتم شهریور 1392

 

 

مراسم نكوداشت استاد علي باقرزاده (بقا) شاعر پيش‌كسوت و نامدار معاصر، عصر پنجشنبه هفتم شهريور 1392 در مشهد برگزار شد. در اين مراسم كه بيست‌وپنجمين همايش ميان‌فصلي فرهنگ‌سراي فردوسي به شمار مي‌رفت، علاوه بر شعرخواني‌ها و سخنراني‌ها، پيام رهبر معظم انقلاب كه سابقه دوستي پنجاه‌ساله‌اي با استاد باقرزاده دارند، به همايش نكوداشت اين شاعر مشهدي قرائت شد.

در ابتداي اين مراسم، دكتر يحيي حدادي‌ابيانه، رئيس هيئت مديره فرهنگ‌سراي فردوسي، پيام مقام معظم رهبري را قرائت كرد. متن پيام به اين شرح است: «نكوداشت اديب و شاعر ارجمند، جناب علي باقرزاده (بقا) اداي حق شعر و ادب و پاسداشت حرمت و كرامت انسان والايي است كه همواره حرمت و كرامت شعر و شاعري را پاس داشته و زبان گويا و طبع روان را جز به راه نيكي و راستي به كار نگرفته است. این دوست دیرین و شفیق یكی از بازماندگان كم‌شمار مجموعه‌ای از شاعران چیره‌دستی است كه در برهه‌ای از زمان، مشهد را كانون شعر سرآمد و ممتاز دوران خود ساخته و زبان شعردوستان و شعرشناسان را به تحسین و تكریم جایگاه ادبی خویش گشوده بودند. قطعه‌های بقا همچون قطعه‌هايی از دیبای رنگین و خوش‌نگار در انبوه غزل و قصیده ممتاز آن دوران مشهد، جلوه‌ای ویژه و چشم‌ودل‌نواز داشت. با امید كه همچنان پایدار و ماندگار باشد. از دوستانی كه این نكوداشت را برپا كرده‌اند صمیمانه سپاسگزارم.»

دكتر محمدجعفر ياحقي، استاد دانشگاه فردوسي مشهد نيز در اين مراسم گفت: «وظيفه ما در فرهنگ‌سراي فردوسي، تقدير از بزرگان فرهنگ و ادب ايران‌زمين است؛ چه بزرگاني كه درگذشته‌اند، چه بزرگاني كه در ميان ما هستند؛ مانند استاد علي باقرزاده كه اين مراسم به مناسبت نكوداشت وي برگزار شده است.»

اين عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسي ادامه داد: «شخصيت استاد علي باقرزاده هم از نظر ادبي و هم از نظر غيرادبي مهم و درخور تقدير است؛ وي از خيران مدرسه‌ساز و كارآفرينان موفق نيز به شمار مي‌رود.»

دكتر ياحقي در ادامه از برنامه‌هاي پيش روي فرهنگ‌سراي فردوسي سخن گفت و خاطرنشان كرد: «قرار است از اين پس چهار نشست علمي به صورت هفتگي برگزار كنيم كه اين نشست‌ها عبارت‌اند از شاهنامه‌شناسي با مديريت دكتر محمدرضا راشدمحصل، حافظ‌شناسي با مديريت دكتر مهدي زرقاني، بيهقي‌شناسي با مديريت مهدي سيدي و نشستي نيز درباره شناخت موسيقي سنتي.»

در ادامه اين مراسم و پس از پخش نماهنگي كه شرح زندگي علي باقرزاده به زبان خودش بود، مستشاري، نايب رئيس هيئت امناي بنياد دانشگاهي فردوسي و رأفتي، رئيس هيئت مديره خيريه مدرسه‌سازان سخنراني كردند و از عضويت استاد باقرزاده در اين دو نهاد و خدمات اجتماعي وي سخن گفتند.

شعرخواني تني چند از شاعران پيش‌كسوت مشهدي، بخش بعدي مراسم بود. حدادي‌ابيانه، آرمين، عرفانيان، پيك و ياوري‌زاوه، شاعراني بودند كه شعرهاي تقديمي خود را به استاد باقرزاده قرائت كردند.

 پس از شعرخواني اين شاعران و شاهنامه‌خواني مرشد مقدم، نوبت به سخنراني محمدرضا خسروي، شاعر و نويسنده پيش‌كسوت مشهدي مقيم پايتخت رسيد كه با عنوان «قطعه‌سراي محتشم» سخنراني كند. وي در ابتداي سخنانش با يادي از شاعران فقيد خراسان همچون احمد كمال، غلامرضا قدسي، محمد قهرمان و ذبيح‌ا... صاحبكار، استاد باقرزاده را پنجمين شاعر اين گروه دانست. خسروي با بيان اينكه اين پنج شاعر را «پنج‌تن شعر خراسان» و «ائمه شعر معاصر خراسان» مي‌دانيم، خاطرنشان كرد: «پس از قطعات انوري و ابن‌يمين كه بزرگان قطعه‌سرايي در ادبيات سنتي ما هستند، باقرزاده همان نوع ادبي را با زبان ما و در زمان ما به زيبايي مي‌‌سرايد و بزرگ‌ترين قطعه‌سراي معاصر است.»

بخش بعدي اين نشست به سخنراني دكتر محمود هادي‌زاده به نمايندگي از خانواده استاد سخن گفت و پس از آن نوبت به رونمايي از كتاب «آيينه بقا» رسيد.

«آيينه بقا؛ جشن‌نامه استاد علي باقرزاده (بقا)» كه به كوشش دكتر محمدجعفر ياحقي، دكتر محمدرضا راشدمحصل و محمودرضا آرمين در فرهنگ‌سراي فردوسي منتشر شده است، با حضور مؤلفان كتاب و استاد باقرزاده رونمايي شد.

دكتر محمدرضا راشدمحصل ضمن معرفي اجمالي كتاب، گفت: «همان طور كه افلاطون مي‌گويد، عشق و تربيت دو گوهر انساني هستند كه باقرزاده اين هر دو را در شعرهايش دارد؛ عشق كه انگيزه زندگي و سرودن مي‌دهد و تربيت كه به صورت اندرز و حكمت در شعر بقا نمود ويژه‌اي دارد.»

دكتر محمدجعفر ياحقي نيز درباره «آيينه بقا» گفت: «يكي از كساني كه نقش مهمي در شكل‌گيري اين كتاب دارد، استاد محمدرضا شفيعي‌كدكني است كه قرار بود در اين مراسم حضور داشته باشد ولي به دليل كاري كه برايش پيش آمد، نتوانست به مشهد بيايد؛ مقاله‌اي كه استاد شفيعي‌كدكني براي كتاب «آيينه بقا» نوشته، به راستي نگين اين كتاب است.»

محمودرضا آرمين هم با معرفي بخش‌هاي مختلف اين كتاب، تصريح كرد: «تا كنون حدود 200 كتاب و مقاله درباره استاد باقرزاده نوشته شده كه ما در تدوين اين كتاب، همه اين منابع و مآخذ را از نظر گذرانده‌ايم و سپس «آيينه بقا» را تدوين كرده‌ايم.»

در پايان اين مراسم، استاد علي باقرزاده (بقا) در سخناني مطايبه‌آميز گفت: «با احترام به همه گويندگاني كه در ستايش من سخن گفتند، بايد بگويم كه همه اين سخنان تكذيب مي‌شود!»

وي در ادامه با قدرداني از پيام رهبر انقلاب به اين مراسم نكوداشت، گفت: «از مقام معظم رهبري تشكر مي‌كنم كه 50 سال دوستي را پاس داشتند و با پيام خود مفتخرم ساختند؛ همچنين از شاعران و استادان و كساني كه اين مراسم را تدارك ديده‌اند تشكر مي‌كنم.»

 باقرزاده در پايان با يادي از شاعران بزرگ ايران، خاطرنشان كرد: «هر ملتي به چيزي مي‌نازد؛ يونان به فلاسفه و حكماي خود مي‌نازد، غرب به صنعت و فن‌آوري خود مي‌نازد و ايران نيز به دانشي‌مردان و سخنورانش مي‌بالد و مهد ادب و دانش است.»

مراسم نكوداشت استاد علي باقرزاده (بقا) با اجراي موسيقي سنتي پايان يافت.

 HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس