stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:43:31HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-65
 
بیست و دومین جلسه : شماره
بهار شاهنامه : موضوع
 
20 اسفند 1391 : زمان بلوار تلویزیون، تالار ساپکو
: مکان

 

بیست و دومین میان‎فصلی فرهنگسرای فردوسی با عنوان «بهارِ شاهنامه» عصر روز یک‎شنبه 20 اسفندماه 1391 در تالار اجتماعات ساپکو برگزار شد. در این جلسه علمی و فرهنگی پس از پخش آیاتی از قرآن، سرود جمهوری اسلامی ایران و اعلام برنامه، جناب آقای دکتر محمدرضا راشدمحصل عضو هیأت مدیره فرهنگسرا ضمن خیرمقدم به حاضران و تشکر از حضور پرشور فرهنگ دوستان در این همایش در مورد مناسبتهای اسفندماه و درآمد جشن‎های نوروزی سخن گفتند و به اهمیّت جشن به عنوان سپاسگزاری و نیایش به درگاه یزدان در نزد ایرانیان اشاره کردند.
آقای دکتر راشد محصل با برشمردن جشن‎های پیش از نوروز و اهمیّت سال نو در ایران باستان به جنبه‎هایی از فرهنگ کهن ایران و از آن جمله جشن سوری که امروز به صورت چهارشنبه سوری گوشه‎هایی از آن باقی مانده است اشاره کردند.
 
 
سخنران بعد آقای هاشم صادقی، دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی بود که سخنرانی خود را با عنوان «بهار و شاهنامه» ایراد کرد. وی ضمن اشاره به مناسبت فصل بهار و شاهنامه به ارائة دیدگاه‎های ملک‎الشعرای بهار به شاهنامه و استفاده از مضامین و موضوعات حماسی در شعر وی پرداخت و طیّ چند موضوع کلّی بازتاب شاهنامه و اندیشه‎های فردوسی را در شعر بهار نشان داد.
 
 
پس از سخنرانی آقای صادقی، غزلِ بهاری حافظ با مطلع زیر را نوجوان خانم مریم نجفی به شیوة زیبایی قرائت کرد که مورد تحسین حاضران قرار گرفت:
گل در بر و می در کف و معشوق به کام است       سلطان جهانم، به چنین روز غلام است
میان فصلی فرهنگسرای فردوسی مهمان ویژه‎ای از کشور ایتالیا داشت که در مورد «مطالعات فردوسی شناسی در ایتالیا» به زبان فارسی سخن گفت. خانم دکتر دانیلا منگینی استاد و رئیس بخش فارسی دانشگاه ونیز که از مدتی پیش برای استفاده از فرصت مطالعاتی مهمان قطب علمی فردوسی‎شناسی در دانشگاه فردوسی بودند، به این همایش دعوت شده بودند که دربارة ترجمه‎های شاهنامه به ایتالیایی، معرّفی شاهنامه‎شناسان آن کشور و نسخه‎های خطی شاهنامه در کتابخانه‎های ایتالیا و همچنین بازنویسی‎هایی که از داستان‎های شاهنامه برای کودکان ایتالیایی شده است، شیرین و شیوا سخن گفتند و توجه و تحسین حاضران را برانگیختند.
 
خانم دکتر منگینی از نصب تندیس مرمری فردوسی اثر استاد ابوالحسن صدیقی، در میدان فردوسی شهر روم که در سال 1337 شمسی و به همّت علی‎اصغر حکمت انجام شده بود، گزارشی ارائه دادند در حالی‎که تصویر این مجسمه همزمان با سخنرانی خانم منگینی روی پرده سالن خودنمایی می‎کرد.
پایان بخش این مراسم اجرای تئاتر «رستم و اسفندیار» کار گروه نمایش مدرسة قدس منطقه تبادکان به سرپرستی خانم سلمان‎پور بود که دقایقی حاضران در سالن را محو تماشای خود کرده بود.
 
 
در خلال برنامه‎های علمی این مراسم نماهنگ پرشور «سرنای نوروزی» از گروه رستاک و «نوروز تاجیکستان» برنامة ویژه‎ای که اعضای فرهنگسرا هنگام مسافرت خود به تاجیکستان در نوروز 1390 تهیه کرده بودند، پخش شد و به جلسه حال و هوایی بهاری و نوروزی داد.


HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس