stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:58:35HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-60050

 از گزارش فرزند اخوان تا وعده جدی عضو شورای پنجم مشهد برای احیای طوس

 سی و نهمین گردهمایی مؤسسه خردسرای فردوسی

با عنوان: فردوسی و اخوان

 

 

سی و نهمین گردهمایی مؤسسه فرهنگی خردسرای فردوسی، همزمان با سالروز درگذشت مهدی اخوان ثالث با عنوان همایش «فردوسی ـ اخوان» برگزار شد.

 

دراین آیین که با استقبال کم نظیرعلاقه مندان و حضورپرشماراعضای شورای پنجم مشهد به ویژه اعضای کمیسیون توسعه طوس این شورا و مدیر کل ارشاد اسلامی خراسان و مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دیگر مسئولان همراه بود، ابتدا دکتریاحقی، مدیرخردسرای فردوسی درسخنانی کوتاه از فرهنگ به منزله آب یاد کرد و گفت: فردوسی نشانه روشن این فرهنگ و هویت است که هر نوع بی اعتنایی به فردوسی بی اعتنایی به خودمان است و زندگی و حیات ما به دو عنصرهویتی اسلام و ایران گره خورده است که هیچ‌گاه از یکدیگر جدا نمی شوند. دکتر یاحقی اخوان را  نیزفردوسی زمانه دانست که باید گرامی داشته شود واین نشانه های هویتی است که ما را از گزند فرهنگ های مختلف در امان می‌دارد.

در ادامه دکترپاپلی یزدی از «فردوسی و احیای طوس» سخن گفت و با ارائه تاریخچه‌ای از روند احیا ی طوس و اشاره به گذشت ۲۱ سال از فرمان رهبری، از وضعیت موجود انتقاد کرد.وی به بازدید آیت‌ا... علم‌الهدی از طوس و توصیه‌های ایشان برای رسیدگی به وضعیت نامطلوب طوس و آرامگاه فردوسی اشاره کرد وافزود: امیدواریم شورا و شهرداری جدید نیز در خور جایگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی گام بردارند وقطار شهری را به طوس برسانند و سرویس‌ اتوبوسرانی به صورت مستقیم به سمت فردوسی انجام شود.

 در ادامه دکتر قیامتی با عنوان: «آیین شهریاری در شاهنامه»، دکتر فرزانه بهار با عنوان: «آیین شهریورگان در ادبیات حماسی» ودکتر بهرام پروین گنابادی با عنوان: «شاخصه های شعر و اندیشه اخوان» سخنانی ایراد کردند و دکتریحیی حدادی ابیانه شعری در بزرگداشت اخوان خواند.

 

 

سخنران بعدی که به دعوت مجری مراسم، دکتر امیرالهامی به جایگاه دعوت شد، زردشت اخوان ثالث، فرزند اخوان بودکه با ارائه گزارشی ازروند چاپ آثار پدرش ازانتشارغیرقانونی و بدون مجوز برخی ناشران گله کرد و با اشاره به دریافت مجوزنشر اظهار امیدواری کرد سامانی به نشر آثارزنده یاد اخوان داده شود.وی افزود: بعد از فوت اخوان بسیاری از ناشران با تصور این که فرصت خوبی است برای سود آوری، آثار اخوان را بدون مجوز منتشر کردند. من به سختی مجوز نشر گرفتم تا بتوانم تا حدی جلوی این کار را بگیرم. زنده یاد اخوان به شهادت زندگی و آثارش  بسیار مهربان بود و اعتقاد داشت اشعارش باید ارزان به دست جوانان برسد. مجموعه های مختلف اخوان را از شعر و مقالات منتشر کردیم که با استقبال علاقه مندان همراه بود. این استقبال ما را برآن داشت تا به شکل جدی، پاکیزه و مطابق میل مخاطب، اشعار و مقالات او را حتی آن هایی که چاپ نشده است، به صورت حرفه ای منتشر کنیم. امثال و حکمی که اخوان جمع آوری کرده است با عنوان ذیلی بر امثال و حکم دهخدا را منتشر خواهیم کرد که در واقع حواشی اخوان است بر امثال و حکم دهخدا.همچنین نقد و بررسی شعر اخوان ، منتخبی از اشعار وی با صدای خودش و داستان منظوم قصه شهر سنگستان را به صورت نمایش نامه صوتی منتشر کردیم.

سخنران بعدی امیر شهلا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد بود که ازعزم جدی اعضای شورای پنجم برای احیای طوس گفت. وی افزود: برای اولین باردر نظام شورایی مشهد کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس را در شورای پنجم راه اندازی کردیم وطرح تفصیلی احیای طوس ملاک عمل برای توسعه طوس خواهد بود.  شهلا با اشاره به این که  شهرداری مشهد شش هزار میلیارد تومان بدهی دارد، بنابراین ما راهی جز  توسعه گردشگری نداریم و آرامگاه فردوسی نیز می‌تواند قطب گردشگری کشور و حتی خاورمیانه شود، افزود:  بضاعت مادی و معنوی میراث فرهنگی هم برای احیای طوس پای کار بیاید. ما باید باور کنیم توسعه طوس و توجه به عظمت فردوسی تضادی با بارگاه منور رضوی ایجاد نمی‌کند و احیای طوس مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب و مسئولان است.وی تاکید کرد: برای احیای طوس بخش خصوصی را وارد کار خواهیم کرد.

 

علیرضا حیدری، روزنامه نگارHyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس