stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:43:00HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-58
 
پانزدهمین جلسه : شماره
بزرگداشت تاگور و ابوالفضل بیهقی : موضوع
 
7 مرداد 1390 : زمان بلوار تلویزیون، تالار ساپکو
: مکان

 

پانزدهمین جلسه ی میان فصلی فرهنگسرای فردوسی با محور : بزرگداشت تاگور و ابوالفضل بیهقی

پانزدهمين گردهمايي ميان فصلي فرهنگسراي فردوسي به بزرگداشت بيهقي و تاگور اختصاص داشت. در اين آيين که عصر جمعه هفتم مرداد در مجتمع ساپکو مشهد برگزار شد و سفير هند در ايران نيز حضور داشت به مناسبت ششم مرداد روز بزرگداشت ابوالفضل بيهقي و نيز يکصد و پنجاهمين سالروز تولد تاگور شاعر نامدار هند برنامه هايي تدارک ديده شده بود. در ابتداي اين مراسم دکتر محمدرضا راشدمحصل، استاد دانشگاه مشهد به ذکر مناسبت هاي فصل اشاره کرد و سرآغاز آن را، روز مبعث پيامبراکرم(ص)، اسوه اخلاق برشمرد و در پي آن از اعياد شعبانيه به عنوان مناسبت هاي مذهبي اين فصل ياد کرد. وي در ادامه به مناسبت هاي ملي نگاهي کرد و با توجه به هفتم مرداد جشن مردادگان افزود: جشن هاي نياکان ما به دو بخش عبادي و معمولي تقسيم مي شده است. اگرچه واژه جشن در اصل به معناي نيايش مي باشد و در تمامي جشن هاي ايرانيان نوعي ستايش پروردگار ديده مي شود.
وي در ادامه به مناسبت هشتم مرداد روز بزرگداشت سهروردي از او به عنوان کسي ياد کرد که با هنر خود تفکر و انديشه يوناني را با انديشه و فرهنگ ايراني درآميخت و حکمت اشراق را پديد آورد. دکتر راشد افزود: شيخ اشراق همچنين به شاهنامه توجه ويژه اي داشت و برخي از داستان هاي شاهنامه مثل زال، رستم و اسفنديار را به صورت رمزي بيان کرده است.
اين استاد دانشگاه در سخنان خود همچنين از تاگور شاعر بزرگ جهاني و بيهقي نويسنده تواناي ايران زمين به نيکي ياد کرد.
 
مشهد در مسير ارتباطات هندوستان
سخنران بعدي اين مراسم، دکتر محمدجعفر ياحقي بود که موضوع سخنراني خود را «مشهد در مسير ارتباطات هندوستان» انتخاب کرده بود. وي در ابتدا به توجه سفير هند در ايران به مشهد اشاره کرد و گفت: آقاي سيمي جرج از مشهد به عنوان شهري بزرگ ياد کرد و اظهار علاقه کرد که در اين شهر کنسولگري هند نيز تاسيس شود که اميدواريم براي تسهيل ارتباطات فرهنگي ايران و هند اين کنسولگري داير شود.
دکتر ياحقي در ادامه به اهميت ارتباطات ايران و هند از طريق مشهد اشاره کرد و گفت: مشهد پس از شهادت حضرت رضا(ع) مرکزيت خاصي پيدا کرد. اين اهميت به ويژه از دوره صفويه به صورت چشمگيري خودش را نشان داد و در نقش مهمي در اين ارتباطات با سرزمين هاي شرقي جهان اسلام و به ويژه شبه قاره هند داشت. پيش از آن هرات به عنوان مرکز خراسان اهميت داشت اما مشهد هم به ويژه از زمان جانشينان تيمور به چشم آمد و پايتخت دوم خراسان به شمار مي آمد. اين توجه پس از حضور بانوي نيکوکار تيموري «گوهرشاد» رونق بيشتري گرفت.
بنابراين از طريق مشهد ارتباطات بين شبه قاره هند و فلات ايران صورت گرفت به ويژه در ترويج زبان فارسي در همين زمان ما شاهد زمينه هاي بروز تشکيلات ادبي در هند هستيم، يعني همان اتفاقي که بعدها به عنوان سبک هندي مطرح شد. البته زبان فارسي از مدت ها قبل در هند به ويژه در دهلي و حيدرآباد مطرح بود. اگر به هند سفر کنيد به راحتي آثار زبان فارسي را بر در و ديوار بناهاي اين کشور مي بينيد. اشعار فارسي زيادي بر کتيبه ها، سنگ قبرها و مناره ها ديده مي شود. ضمن اين که از نظر نژادي هم ما برادر هستيم و از يک تيره.
اين استاد دانشگاه با اشاره به پناهندگي شاهزاده گورکاني به دربار شاه تهماسب گفت: اين شاهزاده از طريق مشهد گذشت. وي يک سال در دربار شاه تهماسب بود و پس از اين مدت به هند بر مي گردد. او از شاعران ايراني دعوت کرد که در ميان آن ها شاعران بزرگي از مشهد مثل غزالي مشهدي حضور داشتند و اين ها زمينه ساز گسترش فرهنگ ايراني - اسلامي شد که در بناهاي هند کاملا نمود پيدا کرد. از آن زمان مراودات بين مشهد و هند زياد شد. به طوري که طلاب ديني هند به مشهد مي آمدند و طلاب مشهدي هم براي تبليغ به هند به ويژه حيدرآباد مي رفتند. حيدرآباد شهري فرهنگي است و به خوبي فرهنگ ايران و مشهد را در اين شهر پيدا مي کنيد.
معروف ترين مدارس علميه خراسان و مشهد ميراث مشترک مشهد و هند است که بيشتر با سرمايه هنديان ساخته شده است، مثل مدرسه خيرات خان، مدرسه سرو قدي ها، فاضل خان و مدرسه نواب.
از سبک هندي هم بايد ياد کنيم، مي دانيد که بيشترين شاعران سبک هندي و نيز پژوهشگران اين حوزه در خراسان و مشهد بوده و هستند. در روزگار ما زنده ياد گلچين معاني، شاخص ترين چهره در سبک هندي بود. استاد قهرمان نيز در حال حاضر بزرگ ترين شاعر سبک هندي است که پژوهش هاي خوبي هم در اين زمينه دارند و چند کتاب شاعر سبک هندي را تصحيح کرده اند.
ياحقي از «تاگور» ياد کرد و اظهار داشت: اگر امروز به مناسبت يکصد و پنجاهمين سالروز تولد تاگور دور هم جمع شده ايم، دلايل زيادي مي توانيم پيدا کنيم براي اين بزرگداشت و به ويژه اين که تاگور به فرهنگ و ادبيات ايران نيز توجه خاصي داشت.
 
تاگور و ايران
دکتر پروين دخت مشهور ديگر سخنران اين بزرگداشت بود که از «تاگور و ايران» گفت و افزود: تاگور و خاندانش با ادبيات ايران انس و الفتي فراوان داشتند. نقطه آغاز اين ارتباط شايد به زمان هاي خيلي دور بر مي گردد. پدر تاگور لقب دانشمند داشت و با علاقه اشعار حافظ را حفظ کرده بود. پسر نيز وارث همين علاقه بود.
تاگور در ۱۳۱۱ به ايران سفر کرد و به شيراز، اصفهان، تهران و بوشهر رفت. سفر دوم تاگور به ايران در ۱۳۱۳ خورشيدي بود. او مي گفت: ايران کشور من است. سال ها بعد دانشگاه تهران ويژه نامه اي به پاسداشت «تاگور» اختصاص داد و دهخدا در لغت نامه او را دانشمندي بزرگ خطاب کرد. تاگور هم متقابلا از ايران و ادب ايران تمجيد مي کند و مي ستايد. تاگور هم روز به روز در ايران بيشتر مطرح مي شود.
 
سفير هند در ايران: مردم ايران و هند قرن هاست با هم آشنايند
سيمي جرج، سفير هند در ايران که ميهمان اين آيين بود، نيز در سخناني از ارتباطات فرهنگي و ادبي ايران و هند گفت. او ضمن ابراز خوشحالي از حضور در اين مراسم گفت: به مناسبت يکصد و پنجاهمين سالروز تولد تاگور امسال در تهران، شيراز و مشهد برنامه هاي خوبي برگزار مي شود. مردم ايران و هند قرن هاست که با فرهنگ و آداب و رسوم و ادبيات يکديگر آشنايند.
وي به معماري اشاره کرد و گفت: در هند بناهاي زيادي مثل تاج محل وجود دارد که سبک معماري ايراني و اسلامي در آن ديده مي شود. صنايع دستي، فرش بافي و ديگر هنرهاي ايراني در هند بسيار مورد توجه است. البته نمي دانم چقدر از اين مطالب در روزنامه هاي ايران چاپ مي شود اما بايد بگويم ما روابط تجاري، سياسي و فرهنگي زيادي با ايران داريم.
 
روز بيهقي زمان مناسبي نيست
سخنران پاياني اين برنامه استاد مهدي سيدي بود که به تاريخچه قديمي ترين موقوفات و ابنيه آستان قدس در تاريخ بيهقي اشاره کرد. وي ششم مرداد را که به عنوان روز بيهقي در نظر گرفته شده است، زمان مناسبي براي بزرگداشت او ندانست و گفت: پيشنهاد ما براي روز بيهقي، در آبان ماه بود چرا که بيهقي و تاريخ او بايد در زماني تجليل شود که دانشگاه ها باز باشد زيرا تاريخ بيهقي يک اثر دانشگاهي است و در زمان تعطيلي دانشگاه ها امکان بزرگداشت درخور براي او وجود ندارد.
وي در ادامه افزود: زيبايي هاي ادبي تاريخ بيهقي آن چنان زياد است که مطالب تاريخي او را تحت الشعاع قرار داده است. بيهقي در ۱۰ سال تاريخ مسعودي مروري بر اهم رويدادهاي خراسان مي کند. چيزي از کليات تاريخ خراسان نيست که بيهقي به گونه اي به آن اشاره نکرده باشد. بخشي از آن بر مي گردد به تاريخ نوغان و بناهاي آستان قدس و قديمي ترين موقوفات آن. اطلاعاتي مي دهدکه برخي از آن ها منحصر به فرد است. اولين اخبار درباره حرم امام رضا(ع) را بيهقي مي دهد.
 در اين برنامه ميان فصلي، نمايشگاه عکسي از بابک ديسفاني به نمايش گذاشته شده بود که ره آورد سفر اين عکاس به هند بوده است.

 

مقداری پیدا نشدHyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس