stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:41:56HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-57
چهاردهمین جلسه : شماره
شاهنامه و سنتهای فرهنگی : موضوع
 
29 بهمن 1389 : زمان بلوار تلویزیون، تالار ساپکو
: مکان

 

چهاردهمین جلسه ی میان فصلی فرهنگسرای فردوسی با محور : شاهنامه و سنتهای فرهنگی

چهاردهمین جلسه ی میان فصلی فرهنگسرای فردوسی با محور «شاهنامه و سنتهای فرهنگی» عصر جمعه 29 بهمن در مجتمع ساپکوی مشهد در جمع بسیاری از استادان و فرهنگدوستان برگزار شد.
در ابتدای مراسم مدیرعامل فرهنگسرای فردوسی گفت: فرهنگ جنبه ی متعادل و متناسبی است که باید همه ی جنبه های آن مدنظر قرار گیرد و اگر به برخی از جنبه های فرهنگی توجه نشود تعادل فرهنگی و نیازهای جامعه تأمین نخواهد شد. وی افزود تأکید فرهنگسرای فردوسی معمولاً بر جنبه هایی از فرهنگ است که نیاز به توجه ی بیشتری دارد. بنابراین رسالت ما فرهنگی و مردمی است.
دکتر یاحقی با اشاره به جشن های ایران باستان اظهار داشت سنتهایی مانند سپندارمذ که در روز 29 بهمن برگزار می شده دقیقاً معادل جشن والنتاین غربی هاست که در آن مهر و محبت مبادله می شده است، بنابراین احیای این جشن قدیمی می تواند جای بسیاری از سنتهای وارداتی مانند والنتاین را بگیرد.
مدیر فرهنگسرا با بیان اینکه در گذشته در روزهای مختلفی از سال جشن هایی فرهنگی برگزار می شد خاطرنشان کرد برخی این جشن ها قبل از اسلام جنبه ی ملی داشت و در دوره ی اسلامی رنگ مذهبی و اسلامی به خود گرفت و با توجه به شرایط موجود جامعه به بقاء خود ادامه داد.
 در ادامه اين مراسم آقای مهدي سيدي عضو هیأت مدیره فرهنگسرای فردوسی، سخنرانی خود را در خصوص وقف به عنوان یک سنّت جاویدان ارائه کرد. وی وقفنامه مسجد گوهرشاد را قديمي ترين سند وقف در این استان دانست و گفت: 69 درصد اراضي مشهد وقفي است و مهمترين موقوفه هاي استان خراسان در اين شهر قرار دارد.
  سخنران بعدی این همایش، دکتر نیما تجبّر بود که مقاله ی خود را با عنوان «بوی و رنگ و نگار (آراستگیهای جهان شاهنامه)» ارائه کرد. وی با اشاره به این که شاهنامه یک پدیده ی شگفت انگیز، زنده و پویاست، اظهار داشت در سراسر این اثر حماسی جامه ها، شب و روز، جانوران و ... پر از رنگ و نگار است حتی در آرایش لشکر و هدیه ها نیز نقش و رنگ به چشم می خورد. وی خسرو پرویز ساسانی را با سلیقه ترین شاهی دانست که بوی و رنگ و نقش و نگار در دربار او جایگاهی ویژه داشته است.
 سپس نماهنگ مؤسّسه ی نیکوکاری مهندس شادی یزدانبخش و میان پرده ی نقّالی توسط آقای استیلایی اجرا شد.
 در ادامه دکتر محمدرضا راشد محصل با قدرداني از دکتر اصغر مينو که خانه مسکوني و کتابخانه خود را وقف فرهنگسراي فردوسي نموده، گفت: دکتر مينو از جمله قديمي ترين استادان دانشگاه پزشکی مشهد است که بيش از هفتاد سال در خدمت کارهاي فرهنگي بوده است.
عضو هيأت علمي فرهنگسراي فردوسي خاطرنشان کرد: کتابخانه علمي- فرهنگي و اجتماعي دکتر مينو که وقف فرهنگسرا شده، فهرست برداري شده و به زودي با نام «مينو سراي فردوسي» براي مطالعه عموم افتتاح خواهد شد.
 سپس آقای عبدالرضا امیرشیبانی، مؤلف کتاب سیمای وقف در خراسان و مدیر کل پیشین اداره ی کلّ اوقاف خراسان، که خدمات فراوانی به اوقاف خراسان کرده است در مورد سنت وقف سخن گفت و در مورد منزل مسکونی موقوفه ی دکتر مینو توضحاتی داد و از همت دکتر اصغر مینو تجلیل کرد.
در این قسمت از برنامه لوح تقدیر فرهنگسرا به آقایان امیرشیبانی و زمانی (نماینده ی آقای دکتر مینو که به علت بیماری نتوانستند در جلسه حضور پیدا کنند) اهدا شد.
 در پایان استاد محمد قهرمان و دکتر یحیی حدادی ابیانه اشعاری را در مورد حکیم طوس برای حضار قراءت کردند. شایان یادآوری است استاد محمد یگانه با اجرای موسیقی مقامی برنامه ی بزرگداشت میان فصلی فرهنگسرا را نشاط و شادابی بیشتری بخشید.

 HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس