stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:43:07HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-48
هفتمین جلسه : شماره
شاهنامه و جوانان : موضوع
 
25 مرداد ماه 1388 : زمان بلوار تلویزیون، تالار ساپکو
: مکان

 

هفتمین جلسه میان فصلی فرهنگسرا با عنوان «شاهنامه و جوانان»
 
 
در این آیین که در مجتمع ساپکو در مشهد برگزار شد، «شاهنامه و جوانان» به عنوان محور اصلی همایش در نظر گرفته شده بود، با این حال «شاهنامه، صلح، نوجوانان» و «شاهنامه و ادبیات کودکان» دو موضوع سخنرانی بود که توسط دکتر آرش اکبری مفاخر و دکتر مریم جلالی استاد دانشگاه ارائه شد. دکتر جلالی در سخنان خود به ارائه آماری درخصوص ادبیات کودکان پرداخت که در یک صد سال اخیر با الهام از شاهنامه نوشته شده است. این پژوهشگر حوزه ادبیات کودک با اشاره به این که از سال ۱۲۸۰ تا ۱۳۸۷ بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب برای کودکان از آثار ادبی بازآفرینی شده است، گفت: از بین آثار ادبی که بازنویسی یا بازآفرینی شده است می توان به «شاهنامه» به عنوان یکی از مهم ترین آثار اشاره کرد؛ به طوری که در سال ۱۳۸۱ از ۴۰ کتاب، ۶ عنوان مربوط به شاهنامه بوده است. در سال ۱۳۸۲، ۱۷ اثر به چاپ رسیده که ۱۰ مورد آن با الهام از شاهنامه نوشته شده است.در سال ۱۳۸۳ از ۳۹ عنوان کتاب، ۱۱ عنوان آن داستان های شاهنامه را مورد توجه قرار داده و در سال ۸۴ این عدد به ۲۱ اثر از ۴۳ عنوان، افزایش یافته است. به گفته این استاد دانشگاه در دو سال اخیر ۹۹ اثر از کتاب های ادبی کهن بازنویسی شده که عموما متعلق به گروه سنی جیم و دال است و گروه سنی الف یعنی ۴ تا ۷ سالگی از داشتن آثاری در این زمینه تقریبا محروم اند. دکتر جلالی استفاده از گونه تخیلی (فانتزی) را برای گروه های کودک الف، ب و د بسیار مناسب برشمرد و افزود: با توجه به این که در شاهنامه میدان برای پرداختن به این گونه داستان ها فراهم است، نویسندگان می توانند از این کتاب ارزشمند به منظور بازسازی قصه های تخیلی برای این سنین بهره ببرند.و اما دکتر آرش اکبری مفاخر از صلح در شاهنامه سخن گفت و این که نگاه فردوسی به صلح نگاهی فراملی است و هرکس در هر کشوری پیمان صلح را بشکند با عتاب فردوسی روبه رو می شود.وی با یادآوری دو مثال از تورانیان و ایرانیان بحث خود را ادامه داد و گفت: وقتی پیروز از پادشاهان ساسانی به خارج از مرزهای ایران حمله می کند، با ملامت کشور همسایه روبه رو می شود که چرا از قرارداد مرزها تجاوز کرده است. این کار پیروز موجب می شود برکت از سرزمین ایران رخت بربندد. فردوسی نیز پیروز را خداترس نمی داند و از این که کسی او را راهنمایی نکرده و مشاوران خوبی نداشته است، اظهار تاسف می کند.در داستانی دیگر وقتی تورانیان به ایران حمله می کنند، تعدادی از ایرانیان اسیر می شوند ولی «اغریرث» آن ها را آزاد می کند مثل کاری که سیاوش انجام داد. در این جا هم فردوسی «اغریرث» را با این که از تورانیان است، اما چون به گسترش صلح کمک کرده است، تمجید می کند.وی نگاه کلی شاهنامه را نگاهی جهانی می داند که یکی از مهم ترین آموزه های آن صلح و آشتی است. فردوسی از هر موقعیتی استفاده می کند تا از ایرانیان به عنوان کسانی یاد کند که اهل جنگ و خونریزی نیستند، مگر زمانی که دست به کین خواهی بزنند که البته در این موقعیت هم ایثار و گذشت را فراموش نمی کنند. حکیم توس حتی در پایان داستان ها جنگ و ستیز را نکوهش می کند و می گوید کاش جنگی نبود و همیشه صلح برقرار بود. وی در پایان با اشاره به این که فردوسی مدام بزرگان کشور را ملامت می کند که به سبب بی تدبیری آنان، جنگ ها به وقوع می پیوندد، با دو بیت از شاهنامه سخن خود را به پایان رساند:
بیا تا جهان را به بد نسپریم
به کوشش همه دست نیکی بریم
نباشد همه نیک و بد پایدار
همان به که نیکی بود پایدار
از دیگر برنامه های این گردهمایی اجرای نمایش رستم و سهراب توسط گروه دانش آموزی شایان بود. این گروه شامل راوی، نقال و بازیگرانی بود که داستان رستم و سهراب را به روی صحنه بردند و اجرای زیبایی به نمایش گذاشتند که با تشویق زیاد حاضران همراه شد.
اجرای خوب این گروه نشان داد که داستان های شاهنامه می تواند منبع درخور و ارزشمندی برای تئاتر دانش آموزی باشد که به طور قطع آموزش و پرورش و به ویژه معاونت پرورشی این وزارت خانه، می تواند با تهیه متون نمایشی مناسب برای اجرا در اختیار گروه های تئاتر دانش آموزی قرار دهد. در پایان نیز کارگردان، نویسنده و بازیگران این نمایش تقدیر شدند.استاد محمد یگانه هم با اجرای شاهنامه خوانی همراه با دوتارنوازی حال و هوای متفاوتی به این مراسم داد. او نیز داستان رستم و سهراب را روایت کرد و با اجرای موسیقی بخش هایی از این داستان را بازگو کرد.در هفتمین گردهمایی میان فصلی مقاله ای با موضوع «شاهنامه و جوانان» توسط یوسف بینا خوانده شد. وی در این مقاله با اشاره به این که ایرانیان با داشتن آثار سترگی چون شاهنامه و بزرگان بی مانندی چون فردوسی و هزاران دانای دیگر، در آستانه خودباختگی قرار دارند و با خویشتن شناسی بیگانه اند، افزود: شگفت است که از آن همه نام آوران شاهنامه که قرن ها نام و یادشان دل های ایرانیان را پرنشاط داشته و حکیم توس شاهکار جهانی خود را بر پایه فضیلت های اخلاقی شان بنیاد نهاده است، گذشته ایم و به سراغ افسانه های بی ارزش و بیگانه ای می رویم که هیچ نسبتی با زندگی ما ندارد.مهندس یزدان بخش به عنوان مدیر یک بنیاد نیکوکاری نیز در سخنانی گفت: فردوسی زنده کننده زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ ایران است و وظیفه همه ماست که برای پاسداری از تلاش سی ساله او همت کنیم و قدرش را بدانیم. کودکان و جوانان ما امروز نیازمند شناخت اسطوره هایی هستند که شاهنامه معرفی کرده است.این مراسم با برنامه متفاوتی نیز همراه بود و آن خواندن سرود «ای ایران» توسط چند دانشجوی خارجی دانشگاه فردوسی مشهد بود. این دانشجویان که از قزاقستان، تاجیکستان، ترکیه و سوریه بودند به نمایندگی از دانشجویانی بر روی سن حاضر شدند که از کشورهای پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، عراق و سوریه در مراسم حضور داشتند. مراسم پایانی دانش افزایی این دانشجویان در نوزدهم ماه جاری در دانشگاه فردوسی برگزار شده بود.


HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس