stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:43:35HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-30040

 

  همایش مشروطیت و خراسان  

جمعه 15 مردادماه 1395ـ سالن همایشهای ساپکو

 

به مناسبت یکصد و دهمین سالروز امضای فرمان مشروطیت و به همت مؤسسه فرهنگی «سرای فردوسی»، نشست «مشروطه و خراسان» در سالن‌ همایش‌های ساپکوی مشهد برگزار شد. به گزارش خراسان، در این نشست علمی، سخنرانان به بررسی نقش مردم خراسان و شهر مشهد در مشروطیت پرداختند و هنرمندان موسیقی مقامی منطقه باخرز، تقدیر شدند.همچنین در بخش نخست این نشست،دکتر نغمه دادور و در بخش دوم آن ،دکتر علیرضاقیامتی و مهندس رجب علی لباف خانیکی به ارائه مطالبی درباره شاهنامه و نیز تاریخ و مشاهیر باخرز پرداختند.

پیشگامی خراسانیان در مبارزه با استبداد

دکتر یوسف متولی حقیقی، پژوهشگر تاریخ مشهد و استاد دانشگاه، به عنوان سخنران ویژه این مراسم، طی سخنانی به تشریح نقش مردم مشهد در انقلاب مشروطه پرداخت. وی با اشاره به آغاز قیام‌های مردمی علیه حکومت مستبد قاجار، 20 سال پیش از انقلاب مشروطیت، از رویکردی که مورخان تاریخ مشروطه نسبت به خراسان و شهر مشهد در پیش گرفته‌اند، انتقاد کرد و افزود: متأسفانه در ثبت تاریخ مشروطه، نقش مشهد همواره نادیده گرفته شده است و حتی برخی مورخان، مانند مرحوم ملک‌زاده، نقدهای تندی علیه خراسانیان وارد و مردم این خطه را، دشمن مشروطه و دوست مستبدان معرفی کرده‌اند.دکتر متولی حقیقی دلیل این امر را نوشته شدن تاریخ مشروطه در خراسان به دست غیر خراسانیان دانست و گفت: حتی خراسانی‌هایی مانند ادیب هروی که بعدها، دست به نگارش تاریخ وقایع مشروطه در خراسان زدند نیز، از همین رویکرد عاری از انصاف پیروی کردند و نقش مردم این منطقه را در انقلاب مشروطه نادیده گرفتند. این استاد دانشگاه با بیان گوشه‌هایی از مجاهدت‌های مردم خراسان در وقایعی مانند جنبش تنباکو، تأکید کرد: در جنبش تنباکو، مشهد تنها شهری بود که به دلیل مقاومت مردم، قرارداد رژی در آن اجرا نشد و کمپانی و دربار، از اجرای قرارداد در این شهر، منصرف شدند.

 

یادی از علمای مشروطه‌خواه مشهد

وی افزود: مردم مشهد در سال 1261 خورشیدی علیه حاکم مستبد ناصرالدین‌شاه در مشهد، یعنی آصف‌الدوله، شوریدند و او را پنج ماه در ارگ مشهد محبوس کردند. در آن زمان، ناصرالدین‌شاه کوشید با تهدید و اعزام نیرو، مردم را به عقب نشینی وادارد، اما نتوانست و در نهایت، ناچار به عزل والی شد؛ اتفاقی که در آن دوره، در هیچ‌یک از شهرهای ایران رخ نداد. دکتر متولی حقیقی در ادامه سخنانش به نقش علمای موافق و مخالف مشروطه در مشهد پرداخت و از آیت‌ا... میرزا حبیب خراسانی و شیخ ذبیح‌ا... مجتهد قوچانی، به عنوان دو عالم حامی مشروطه در مشهد یاد کرد و افزود: مرحوم میرزاحبیب خراسانی در ابتدا، از طرفداران مشروطه بود و بعدها به دلایلی منزوی شد. اما شیخ ذبیح‌ا... قوچانی که یکی از شاگردان آخوند خراسانی محسوب می‌شد، توانست شرایط را برای ایجاد نهادهای مشروطیت در مشهد فراهم کند. او در ادامه، به چگونگی برگزاری انتخابات نخستین دوره مجلس شورای ملی اشاره کرد و با نام بردن از میرزاعلی مجتهد تبریزی، به عنوان نماینده علما، عبدالحسین شهشهانی به عنوان نماینده بازاریان، حاج میرزاعلی‌نقی ناظم آستانه به عنوان نماینده مالکان و آقارضا رئیس التجار به عنوان نماینده بازرگانان مشهد در نخستین دوره مجلس شورای ملی، افزود: این افراد عزیمت به تهران و حضور در مجلس شورای ملی را وظیفه شرعی خود می‌دانستند و حتی میرزاعلی مجتهد تبریزی کمک مردم را برای تدارک هزینه سفر نپذیرفت و با فروش تعدادی از کتاب‌هایش، هزینه سفر به تهران را فراهم کرد. دکتر متولی حقیقی، فعالیت نمایندگان خراسان را در نخستین دوره مجلس شورای ملی، فعالیتی مؤثر خواند و گفت: یکی از اتفاقات ناگواری که در خراسان آن دوره روی داد، فروش دختران شمال خراسان به برخی اقوام ماوراءالنهر، توسط حاکمان وقت، بابت تأخیر در پرداخت مالیات بود. نمایندگان خراسان در مجلس شورای ملی توانستند تعدادی از عوامل این اقدام ناجوانمردانه و فجیع را در تهران به محاکمه بکشانند و محکوم کنند. وی در ادامه سخنانش، به بررسی فعالیت‌های طرفداران استبداد در مشهد پرداخت و با اشاره به واقعه به توپ بستن حرم مطهر رضوی، توسط نیروهای نظامی روسیه تزاری، تجمع طرفداران استبداد در حرم مطهر رضوی را، بهانه این اقدام وحشیانه دانست و افزود: تعدادی از طرفداران استبداد که گمان می‌کردند محمدعلی‌شاه مخلوع باز می‌گردد و حکومت را به دست می‌گیرد، با تصرف حرم مطهر امام‌رضا(ع) و استقرار در آن، شهر را به شدت ناامن کردند و روس‌ها از این ناامنی، به عنوان بهانه‌ای برای این هجوم وحشیانه بهره بردند. دکتر متولی حقیقی با ارائه تصویری از موافقان و مخالفان مشروطیت در مشهد، به تشریح مختصر فعالیت‌ها و اقدامات آنها پرداخت.در ادامه این همایش نیز، از استاد بسمل تیموری، ابراهیم شریف زاده و حسن سمندری، هنرمندان خطه باخرز تقدیر شد و این هنرمندان به شعرخوانی و اجرای موسیقی مقامی این بخش از استان خراسان رضوی پرداختند.

 

نویسنده : جواد نوائیان رودسری
HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس