stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:56:53HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-30039

دوازدهمین جلسه نقد کتاب «تاریخ ادبیات ایران»


selected-news.aspx?id=-60065

دوازدهمین جلسه نقد کتاب سرای فردوسی برگزار شد

« تاریخ ادبیات ایران» در سرای فردوسی

 

«تاریخ ادبیات ایران» تالیف دکتر مهدی زرقانی کتابی بود که پنجشنبه ۷ مرداد 1395 در سرای فردوسی با حضور کارشناسان و علاقه مندان ادبیات به نقد و بررسی گذاشته شد. در این برنامه  ابتدا مهدی زرقانی از انگیزه ها و سرفصل های کتاب گفت و توضیح داد که این کتاب در واقع فرزند کتاب تحلیلی تاریخ ادبی ایران و قلمرو زبان فارسی است که برای تدریس در دوره کارشناسی دانشجویان ادبیات تدوین شده است. اما چون شش سال بعد از آن کتاب صورت گرفته، حرف های تازه ای هم در آن هست واز بازه زمانی پیش از اسلام و بررسی کتیبه ها آغاز و تا قرن هشتم هجری بررسی شده است.

 

در ادامه جلسه دکتر فرزاد قائمی که وظیفه نقد کتاب را بر عهده داشت، ضمن قدردانی از پژوهش های دکتر زرقانی و کارهای انجام شده در دو کتاب ، نظریه های مطرح شده در آن را قابل توجه خواند و آن را قدمی مثبت پس از تاریخ ادبیات دکتر ذبیح اله صفا دانست، اما به گفته دکتر قائمی این کتاب با اینکه سعی کرده است ، یک کتاب درسی صرف باشد اما باز در آن نکات تحلیلی می بینیم که با تعریف کتاب های هندبوک (یعنی بدون نیاز به استاد یا خودخوان) متفاوت است.

دکتر زرقانی در پاسخ به این نکته ضمن پذیرش این نظر گفت  که سعی کرده است با دیدی نو به سراغ تاریخ ادبیات برود و قالب ها و تعاریف جدید برای تحلیل بر اساس ژانر داشته باشد. بخش دوم جلسه به سوال و جواب حاضران در جلسه گذشت که دکتر یاحقی ضمن تقدیر از دیدگاه و پژوهش های دکتر زرقانی از نام کتاب که ایجاد سوءتفاهم می کند انتقاد کرد و گفت: گستره ادبیات و زبان فارسی از ایران سیاسی کنونی فراتر است و باید نامی برای آن انتخاب شود که تمام گستره آن را دربر بگیرد. دکتر زرقانی  در پاسخ به این انتقادگفت:  در چاپ های بعدی مخصوصاً در کتاب تحلیلی ادبیات به این ظرافت دقت شده است. رجایی بخارایی هم ضمن گلایه از به کار بردن واژه "ژانر" خواستار استفاده از معادلی فارسی برای آن شد و درخواست کرد که درباره ادبیات دوره صفویه و قاجار هم که در شماره های بعدی به آنها پرداخته شده است توضیحاتی ارائه شود.دکتر زرقانی تایید کرد که در شماره های بعدی ، دوره صفویه و قاجاررا که مورد غضب پژوهشگران سنتی ادبیات قرار دارد، با دیدگاهی انقلابی ارزیابی کند.

او تاکید کرد که به این دوره ها نباید به چشم خواری نگاه کرد. کارهای ارزنده ای مخصوصا در نثر آن زمان  دیده می شود که در مجالی دیگر بیشتر به آنها خواهم پرداخت.رجبعلی لباف ، باستان شناس، هم خواست از آنجا که این کتاب از بازه زمانی پیش از اسلام و مخصوصا دوره ساسانی هم نمونه هایی ذکر کرده است، توضیحات بیشتری درباره نوع ادبیات آن دوره ارائه شود. دکتر زرقانی گفت:  این دوره بسیار جای کار دارد. می توان سکه های آن زمان را تحلیل کرد که البته در این کتاب فقط کتیبه ها مورد توجه بوده اند. دیگرحاضران هم سوالاتی داشتند که دکتر زرقانی به تک تک آنها پاسخ داد و درباره واژه « ژانر» گفت: معادلی برای این لغت نیافته است تا به طور کامل تعبیر همپوشانی و تفاوت های اساسی مورد نظر ما را بازگو کند.HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس