stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:43:10HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-20034

 

 نهمین نشست نقد و بررسی کتاب:  تاریخ معاصر مشهد

پنج شنبه 26 فروردین ماه 1395جلسه نقد کتاب سرای فردوسی در مشهد به کتاب « تاریخ معاصر مشهد» نوشته دکتر متولی حقیقی اختصاص داشت که در ابتدای جلسه نویسنده در سخنانی به معرفی کتاب پرداخت و گفت: این کتاب طرح پژوهشی مرکز پژوهش های شورای شهر مشهد در سال89 بود .

ابتدا قرار بود عنوانش تحولات سیاسی ، اجتماعی وفرهنگی مشهد باشد که کار خیلی سنگین بود ولی بعد به تاریخ مشهد تغییر یافت. این که یک کتاب بتواند تمام رخدادهای مشهد را داشته باشد نیاز بود .با این حال بعد ها بخش فرهنگی آن حذف شد و در سال 92 در دوجلد به چاپ رسید.از انقلاب مشروطیت تا شهریور 20 در جلد اول  آمده است که بخش زمینه های انقلاب مشروطیت برای من خیلی جذاب بود چون از حضور پررنگ خراسان در انقلاب مشروطیت حکایت می کند برخلاف بحث هایی که شده است و نقش مردم مشهد را کم رنگ می بینند.یکی ار مهمترین آنها حضور مردم مشهد در جنبش تنباکو است.

جلد دوم هم بیشتر توصیفی است تا تحلیلی و از 1320به بعد تا انقلاب اسلامی است.

در ادامه آذری به عنوان منتقد به نقد کتاب« تاریخ معاصر مشهد» پرداخت و گفت:مولف در این کتاب  سعی می کند نقش واقعی مردم مشهد را درانقلاب مشروطیت اثبات کند که برای این کار به اسناد و منابع خوبی دست یافته است. در کنار این به مصاحبه های شفاهی استناد کرده که ارزش کار را بالا برده است. به نظر می رسد این کتاب به موضوع نان و ارتباط آن با نارضایتی ها هم خوب پرداخته است.از ویژگی های این کتاب این است که نویسنده پس از ارایه اسناد تاریخی و متن تاریخ به تحلیل آن می پردازد که در خور اهمیت است.

مهدی سیدی ، پژوهشگر مشهد هم در سخنانی با اشاره به آثاری که به مشهد می پردازد گفت: دیگر دوره اینکه  یک کار سنگین روی دوش یک نفر نباید باشد گذشته است .اگر این کار مهم تاریخ معاصر مشهد را یک نفر انجام داده است یکی از استثناهاست.باید تشکر کرد از افرادی مثل ایشان که عاشقانه کار می کنند.HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس