stack

/خانه /فروشگاه   /ثبت نام   /فراموشی رمز      

شما هنوز وارد سیستم نشده اید

HyperLink

1397/07/04,14:42:16HyperLink
HyperLink

فعالیت های موسسه فرهنگی سرای فردوسی

-10031

 بیست و ششمین گردهمایی سرای فردوسی                     موضوع: زادروز فردوسی 

 مکان: بولوار تلویزیون، سالن ساپکو                                      زمان: 13 دی ماه 1392 

 

همایش زادروز فردوسی با سخنرانی استادان و رونمایی از شاهنامه خوش‌نویسی شده به خط استاد رسول مرادی در مشهد برگزار شد.


در ابتدای این نشست که به همت فرهنگ‌سرای فردوسی برگزار شده بود، دکتر محمدرضا راشدمحصل گفت: مناسبت ویژه این نشست، رونمایی از اثر هنری استاد رسول مرادی است که شاهنامه فردوسی را خوش‌نویسی کرده و جلوه‌های درونی این کتاب ارجمند را با زیبایی‌های بیرونی در هم آمیخته است.

وی افزود: این اثر هنری در بیشتر کشورهای جهان در محضر ایران‌شناسان و ایران‌دوستان معرفی شده است؛ بنابراین غبنی بزرگ بود که در زادگاه حکیم توس، این کتاب ناشناخته بماند.

راشدمحصل در ادامه سخنانش به مناسبت‌های باستانی زمستان از جمله جشن دیگان و زایش نور پس از ظلمت شب یلدا اشاره کرد و ادامه داد: سوم دی‌ نیز زادروز استاد ابوالقاسم فردوسی است که شاهنامه وی بیشترین نقش را در شکل‌گیری شخصیت فردی، منش اجتماعی و استقلال ملت ایران داشته، محصول سه قرن کوشش بزرگواران ایرانی است و هنوز هم انگیزه‌بخش مشتاقان جلوه‌های ارزشمندی از فضایل انسانی است.

سخنران بعدی این نشست، مهدی سیدی بود. این پژوهشگر که با موضوع «یادمان‌های تاریخی سفر حضرت رضا(ع) به خراسان» سخن می‌گفت، ابراز کرد: درباره سفر تاریخی حضرت رضا(ع) به خراسان و حضور آن حضرت در توس، گاه سخنان متناقضی گفته می‌شود که با پژوهش‌های تاریخی و جغرافیایی می‌توان این تناقض‌ها را برطرف کرد.

وی افزود: اگر چه امام رضا(ع) در باغ حمیدبن‌قحطبه در دهی به نام سناباد حضور یافتند؛ اما در کنار این ده، شهری به نام نوغان بوده است که خوشبختانه بقایای این شهر در محله نوغان در مشهد وجود دارد؛ این شهر در قرن‌های دور مرکز ولایت توس بوده و ماجرای زن‌های مومنه‌ای که از این شهر در تشییع جنازه حضرت رضا(ع) حضور یافتند نیز در تاریخ آمده است.

وی ادامه داد: در جامعه اسلامی شرکت زنان در مراسم تشییع و خاک‌سپاری روا نبوده است؛ تنها باری که زنان اجازه یافتند در چنین مراسمی شرکت کنند، مراسم معروف تشییع جنازه حضرت رضا(ع) است که به دلیل جایگاه ویژه آن حضرت در جامعه اسلامی، این اجازه به زنان داده شد.

سیدی به کوهسنگی مشهد به‌عنوان یکی دیگر از یادگارهای سفر حضرت رضا(ع) به خراسان اشاره کرد و در این باره گفت: شیخ صدوق در کتاب «عیون اخبار الرضا(ع)» می‌نویسد که امام رضا(ع) به کوهسنگی هم رفتند و در سنگ هرکاره برای ایشان غذایی ساختند و ایشان نیز به آن سنگ دعا کردند؛ نام «هرکاره» نیز نامی عامیانه نیست و فردوسی آن را در شاهنامه به کار برده است.
وی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) به آرامگاه خواجه‌ربیع نیز رفته‌اند، خاطرنشان کرد: سه خواجه در مشهد داریم؛ خواجه‌ربیع در زمان امام علی(ع) به خراسان آمد و در سال 63 فوت کرد، خواجه‌اباصلت از محدثان و نزدیکان حضرت رضا(ع) بوده است که آرامگاهش در زمان قاجار کشف شد و خواجه‌مراد هم آرامگاه کسی نیست و چند دهه پیش ساخته شده است.

وی در پایان سخنان خود، اسلایدهایی را از رباط‌های باستانی مسیر حضرت رضا(ع) در خراسان به نمایش گذاشت و توضیحاتی را در این باره ارائه داد.

سخنران دیگر این نشست، دکتر محمد دهقانی بود که با عنوان «آنچه از فردوسی نباید بیاموزیم» سخنرانی کرد. این پژوهشگر و مترجم در ابتدای سخنانش گفت: نباید از بزرگان ادب فارسی انتظار داشته باشیم که همه سخنانشان مطابق امروز ما باشد؛ اما باید از خودمان انتظار داشته باشیم که سخنان ایشان را بی‌چندوچون نپذیریم و درباره آن‌ها فکر کنیم.

وی سپس با بیان اینکه در میان انبوه سخنان ارزشمند فردوسی سخنانی هست که نباید از وی فرابگیریم، به برخی تناقض‌های منطقی در ساختار برخی داستان‌های شاهنامه اشاره کرد و آن‌ها را از مواردی دانست که نباید از حکیم توس بیاموزیم.

سخنران پایانی این نشست، استاد رسول مرادی، هنرمند شاهنامه‌نگار بود که در سخنان خود به نقش حیاتی شاهنامه در حفظ زبان فارسی، عظمت فرهنگ ایرانی در کشورهای جهان به برکت وجود شاعرانی همچون فردوسی و حکمت و خردورزی فردوسی اشاره کرد و درباره شاهنامه‌ای که به خط نستعلیق نگاشته است، تصریح کرد: در طول سال‌هایی که به نگارش شاهنامه فردوسی به خط نستعلیق مشغول بودم، هر گاه مشکلی در فهم یا خوانش شاهنامه برایم پیش می‌آمد، با دکتر محمدعلی اسلامی‌ندوشن تماس می‌گرفتم و این شاهنامه‌پژوهش بزرگ معاصر مشکلاتم را حل می‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: در طول نگارش شاهنامه و نیز در سفرهایی که به کشورهای مختلف جهان داشته‌ام، به این باور رسیدم که اگر شاهنامه فردوسی نبود، زبان و فرهنگ فارسی هم نبود.


در پایان سخنان استاد رسول مرادی، شاهنامه فردوسی به خط این استاد با حضور تنی چند از فردوسی‌شناسان مشهد رونمایی شد.HyperLink
HyperLink

HyperLink
HyperLink


ورود به پنل کاربری
نام کاربری :  
رمز عبور :  
شما وارد سیستم نشده اید
رمز عبور را فراموش کرده ام
ثبت نام جدید

         در حال بروز رسانی سایت55


تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی و هنری سرای فردوسی می باشد
طراحی و پیاده سازی : باتیس